W Sławskiej remizie strażackiej pod nazwą “Galeria Remiza” od kilku lat organizowana jest wystawa dzieł sztuki z różnych dziedzin. Wystawa jakiej jeszcze nie było – bo jest to pierwsza i jedyna galeria w czynnej remizie strażackiej w Polsce, Europie a może i na świecie – miała swój początek podczas obchodów dni miasta Sławy w 2009 roku. Pomysłodawcą oraz organizatorem pierwszych jej odsłon był dh Zbigniew Jaroszewski, ówczesny wiceprezes OSP. Do tej pory podczas każdej wystawy strażacy wyjeżdżali do akcji ratowniczych, co było dodatkową, choć niezamierzoną atrakcją dla odwiedzających. Wystawa w żaden sposób nie kolidowała z gotowością bojową jednostki OSP Sława. Każdy, kto odwiedzi wystawę może wpisać się do pamiątkowej księgi OSP.

I odsłona

31 lipca 2009r. o godz. 17:00 otwarto galerię prac malarskich pędzla Stanisława Białowąsa z Wałbrzycha. Prace zostały wykonane w technice akwarelowej, a ich tematyka to “Sława i okolice”. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, galerię odwiedziło ponad tysiąc osób w ciągu trzech dni. Podczas wystawy można było porozmawiać z autorem prac oraz nabyć obrazy, które to Pan Stanisław Białowąs przekazał w całości naszym strażakom. Zebrane fundusze strażacy przeznaczyli na dalszy rozwój infrastruktury zaplecza remizy. Wszystkie wpisy w księdze pamiątkowej zabrzmiały w jednym tonie – brawo autor, brawo strażacy.

II odsłona

W dniu 06.08.2010r. o godz. 17:00 w remizie OSP Sława odbyło się otwarcie wernisażu prac malarskich pędzla Stanisława Białowąsa. Tak jak rok wcześniej wystawa była otwarta przez 3 dni (6-8 sierpnia) podczas obchodów dni miasta Sława. Temat drugiej odsłony “Galerii remiza” brzmiał “Miasto partnerskie Luckau w akwareli Stanisława Białowąsa”.

III odsłona

Z każdą odsłoną “Galerii Remiza” robi się coraz ciekawiej. W sierpniu 2010 zakończył się plener malarski w Sławie. Niezmiernie miło było gościć nam artystów w galerii „REMIZA” nie tylko z Polski. Podczas trzeciej odsłony – a drugiej w roku 2010 – gościliśmy artystów z Ukrainy, Litwy, Łotwy, Czech, Ukrainy no i oczywiście z Polski. Tym razem prace wykonane były w technice olejnej. Mecenasami pleneru jak i wernisażu byli Państwo Matczakowie ze Sławy. W czasie wernisażu wystawiono blisko 70 prac które wzbudziły bardzo duże zainteresowanie mieszkańców i przebywających w mieście turystów. Wernisaż został otwarty zgodnie z tradycją, przy pomocy ręcznej syreny. A miało to miejsce 26-08-2010 (czwartek) o godzinie 14:00

IV odsłona

Tradycyjnie podczas obchodów Dni Sławy miała miejsce wystawa w naszej galerii. Tym razem ponownie prace Pana Stanisława Białowąsa z Wałbrzycha, których tematem był “Sława i regiony przyjazne”.

V odsłona

Ostatnia odsłona wyróżniła się znacząco od pozostałych. Inicjatywę organizacji wystawy w “Galerii Remiza” przejął Referat Rozwoju Lokalnego i Promocji Gminy Urzędu Miejskiego w Sławie. W odróżnieniu od poprzednich lat nie zostały wystawione prace malarskie, a rękodzieła autorstwa Pana Jerzego Dońca ze Starego Strącza.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.