Ćwiczenia na terenie dawnej oczyszczalni ścieków W dniu 02.10.2014r. w Lubiatowie, na terenie dawnej oczyszczalni ścieków odbyły się ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie. Celem ćwiczeń było skoordynowanie działań jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Sława, Państwowej Straży Pożarnej oraz innych służb ratowniczych. Całość ćwiczeń została podzielona na poszczególne epizody. Scenariusz zakładał, że grupa uczniów licząca 18 osób brała udział wraz z opiekunem w akcji sprzątania świata. Młodzież pozostawiona bez opieki zachowała się nieodpowiedzialnie i zaprószyła ogień wewnątrz budynku opuszczonej oczyszczalni ścieków. W wyniku pożaru ranne zostają dwie osoby, część grupy w panice ucieka w pobliskie lasy, natomiast czterech bardziej odpowiedzialnych uczniów zostaje na miejscu i wzywa pomoc.

Jednostki straży pożarnych biorące udział w ćwiczeniach zostały podzielone na dwa plutony:
I pluton – GBA 2,5/25/2,5 z OSP Sława, GBA 2,5/16 z OSP Stare Strącze, GLM 8 z OSP Śmieszkowo
II pluton – GCBA 8/50/5 z JRG Wschowa, GCBA 10/48/0,4 z OSP Sława, GBM 2,5/8 z OSP Krzepielów

Zadaniem pierwszego plutonu było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, dokonanie rozpoznania, w tym uzyskanie informacji od świadków zdarzenia, ugaszenie pożaru oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy dwóm poszkodowanym osobom. Po przybyciu drugiego plutonu przystąpiono do poszukiwania 12 osób zaginionych w pobliskich lasach. Wszystkich zaginionych udało się odnaleźć, jednak kilkoro z nich zostało rannych, dlatego im również należało udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy. W trakcie ćwiczeń pogłębiono wiedzę z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych i zewnętrznych, udzielania KPP oraz poszukiwania osób zaginionych w terenach niezamieszkałych.

Ćwiczenia zakończyły się podsumowaniem i oceną przez przedstawicieli KP PSP we Wschowie oraz wspólnym posiłkiem w remizie OSP Sława. W zakończeniu brali udział również: Pan Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła, Starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka, prezesi zarządów powiatowego oraz gminnego ZOSP RP. Korztystając z okazji zostały wręczone podziękowania dla przedstawicieli poszczególnych jednostek za ich działalność oraz poświęcenie.

 

{gallery}wiczenia_na_terenie_dawnej_oczyszczalni_sciekow_44{/gallery}

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.