Ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego W dniu 23.08.2014r. przy plaży SCKiW w Sławie odbyły się wspólne ćwiczenia strażaków i ratowników WOPR w ratownictwie wodnym. Ćwiczenia składały się z czterech głównych założeń. Pierwsze z nich to symulowany pożar łodzi. Zadaniem strażaków z OSP Sława było zwodowanie pontonu ratowniczego, zabranie na pokład motopomopy pływającej wraz z armaturą wodną, oraz dopłynięcie na miejsce i ugaszenie pożaru.

Drugie ćwiczenie to ewakuacja przez załogi łodzi ratowniczych osób nieprzytomnych z pokładu statku rejsowego Lubuszanin 2. Do tego celu ratonicy używali noszy ratoniczych typu deska. Po przetransportowaniu poszkodowanych na brzeg, ratownicy w namiocie pnematycznym udzielali im kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Scenariusz kolejnego ćwiczenia zakładał wystąpienie zagrożenia na pokładzie statku Lubuszanin 2 (np. szybko rozwijający się pożar), przez co pasażerowie musieli wskoczyć do wody. Podczas tego założenia przećwiczono szybkość ubrania kapoków przez pasażerów statku. Zadaniem ratowników było jak najszybsze i sprawne podjęcie 12 osób znajdujących się w wodzie.

Podczas czwartego ćwiczenia powtórzono scenariusz z poprzedniego założenia. Tutaj jednak ratownicy wykorzystali dodatkowo pneumatyczne sanie ratownicze, które posłużyły jako tratwa ratunkowa dla osób poszkodowanych.

Nie były to jedyne ćwiczenia w ratownictwie wodnym w tym sezonie. W związku z rozwojem ratownictwa wodnego w naszej jednostce, stale rozwija się również współpraca z tutejszym WOPRem. W bieżącym roku kolejni członkowie OSP Sława zdobyli uprawnienia ratowników wodnych. Obecnie przez cały rok przeprowadzamy wspólne ćwiczenia i szkoloenia, a w sezonie letnim prowadzimy wspólne patrole na Jeziorze Sławskim, w celu podniesienia bezpieczeństwa osób przebywająych na jego wodach.

{gallery}wiczenia_z_zakresu_ratownictwa_wodnego_43{/gallery}

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.