W dniach 31.05 – 02.06.2013 w Bytomiu Odrzańskim odbył się IV Puchar Polski Zachodniej Ratownictwa Wodnego i Działań Przeciwpowodziowych. W związku z dynamicznym rozwojem ratownictwa wodnego w naszej jednostce, postanowiliśmy spróbować swoich sił w w/w zawodach. Puchar już po raz czwarty został zorganizowany przez Ratownictwo Wodne Sława. W piątek (31.05) imprezę rozpoczęło seminarium na różne tematy związane z ratownictwem wodnym oraz wystawa sprzętu ratowniczego. Z zadaniami drużyny zmagały się w sobotę i niedzielę. W ciągu trzydniowej imprezy reprezentanci naszej jednostki – Rafał Baron, Marcin Kajda, Bartłomiej Kuchta, Piotr Mazur – wzięli udział w ośmiu konkurencjach, rywalizując z dwunastoma innymi drużynami. Mimo niesprzyjającej pogody zawody odbyły się zgodnie z planem a zawodnicy poradzili sobie z każdym zadaniem. Jedynie osób oglądających było niewiele – ale to podyktowane było właśnie warunkami atmosferycznymi panującymi w Bytomiu. Wśród zadań z którymi zmagali się uczestnicy pucharu znalazły się:

 

  • przeprawa,
  • budowa wału przeciwpowodziowego,
  • wyścig łodzi wiosłowych,
  • tor przeszkód,
  • slalom łodzi motorowych,
  • tratwa ratunkowa,
  • pierwsza pomoc
  • śmigłowiec

 

Po zakończeniu wszystkich konkurencji odbyły się pozoracje wypadków na wodzie, w których zawodnicy udzielali pomocy poszkodowanym. Zadania ratowników polegały na wydobyciu osób z wody i udzieleniu im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Realizmu dodawała charakteryzacja pozorantów. W niedzięle o godz. 14:00 miało miejsce zakończenie zawodów i ogłoszenie wyników. Klasyfikacja prezentuje się następująco:

I miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna Licheń Stary
II miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna Zamęcin
III miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwo Wodne w Pile
IV miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna Dobiegniew
V miejsce – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie
VI miejsce – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie
VII miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna Bytom Odrzański
VIII miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna Mikorzyn
IX miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna Sława
X miejsce – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Żary
XI miejsce – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Nowa Sól
XII miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna Wyszanów
XIII miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwo Wodne Nowa Sól

Zawody były dla nas ciekawym wydarzeniem, dobrą lekcją, okazją do poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności związanych z ratownictwem na wodzie i po prostu mile spędzonym weekendem nad Odrą. Z pewnością w przyszłym roku również weźmiemy udział – już w V Pucharze.

{gallery}iv_puchar_polski_zachodniej_ratownictwa_wodnego_i_dzialan_przeciwpowodziowych_26{/gallery}

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.