Strażak Ochotnik

Ochotnicza Straż Pożarna jest stowarzyszeniem, dlatego jej członkiem może zostać każdy, kto wyrazi takie chęci. Aby zostać członkiem wystarczy przedłożyć Zarządowi deklarację o przyjęcie do OSP która składa się z wniosku oraz kwestionariusza osobowego. Dokument w formacie PDF można pobrać tutaj: Deklaracja o przyjęcie do OSP w Sławie. Należy ją wydrukować, wypełnić, podpisać i dostarczyć do nas osobiście. Do deklaracji prosimy dołączyć kopię dowodu osobistego oraz jedno zdjęcie. Po podjęciu pozytywnej decyzji przez Zarząd oraz opłaceniu składki członkowskiej (płatna co rok) członek otrzyma legitymację strażacką.

Członek JOT

Aby zostać strażakiem ratownikiem, tj. wstąpić do Jednostki Operacyjno – Technicznej trzeba być osobą pełnoletnią, zameldowaną na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Oprócz tego należy przejść badania lekarskie, odbyć szkolenie BHP oraz szkolenie podstawowe dla strażaków – ratowników OSP, które organizowane są nieodpłatnie przez Państwową Straż Pożarną. Przed przystąpieniem do szkolenia każda osoba zostaje ubezpieczona. Szkolenie kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym oraz egzaminem polegającym na przejściu komory dymowej w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie. Po zaliczeniu egzaminów z wynikiem pozytywnym członek otrzymuje umundurowanie bojowe i może brać bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. W późniejszym czasie możliwy jest dalszy rozwój poprzez odbywanie kolejnych szkoleń z zakresu ratownictwa technicznego, medycznego itp.

Członek MDP

Członkami OSP mogą zostać również osoby niepełnoletnie. Przynależą oni wówczas do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i biorą udział w zawodach sportowo – pożarniczych, szkoleniach i uroczystościach organizowanych przez OSP. Aby zostać członkiem młodzieżowym wystarczy wypełnić wniosek oraz dostarczyć podpisaną zgodę rodziców. Oba dokumenty do pobrania tutaj: WNIOSEK ZGODA RODZICÓW. Zarząd OSP może poprosić również o zaświadczenie ze szkoły dotyczące średniej ocen semestralnych.

W razie jakichkolwiek pytań dot. wstąpienia do OSP prosimy o kontakt:

  • kamil@osp.slawa.pl
  • osp@osp.slawa.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.