W dniu 09.01.2010 o godzinie 11.00 na plaży miejskiej w Sławie odbyły się ćwiczenia z technik ratownictwa lodowego.W zajęciach brał udział zastęp strażaków z JRG Wschowa , zastęp strażaków z OSP Sława wraz z sekcją płetwonurków z naszej jednostki.Mimo bardzo niesprzyjających warunków niska temperatura, padający śnieg i wiatr zajęcia odbyły się planowo. Na początku wycięto w tafli lodowej przerębel w kształcie trójkąta. Następnie pozoranci ( członkowie sekcji płetwonurków) przebrani w kombinezony wskoczyli do lodowatej wody. W pierwszej kolejności zastęp JRG Wschowa ćwiczył podejście do krawędzi przerębli i wydobycie poszkodowanego. Do dyspozycji mieli specjalistyczne sanie lodowe oraz kombinezony ratownicze. Podejść było kilka bo za każdym razem próbowane były inne technik. W drugiej kolejności do poszkodowanych udali się członkowie sekcji płetwonurków którzy przy wykorzystaniu sań lodowych bloczków i lin szybko i sprawnie wyciągnęli pozorantów na brzeg. Oczywiście były powtórki celem doskonalenia technik.Do działań przystąpił też zastęp strażaków z OSP. I tu ćwiczono wydobycie poszkodowanego za pomocą dwóch drabin przesuwanych po tafli lodowej oraz za pomocą węża strażackiego. Mimo panującego przenikliwego chłodu nikt nie zmarzł bo było co robić. Był też sprawdzian sprzętu nurkowego bo było ćwiczone wydobycie topielca spod tafli lodowej. Ćwiczenia można uznać za bardzo udane i bardzo potrzebne.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.