W 2005 roku przypadła 60 rocznica powołania do życia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławie. Druhowie Zbigniew Jaroszewski oraz Jarosław Baron podjęli się bardzo trudnego i odpowiedzialnego zadania, a mianowicie zorganizowania funduszy na nowy sztandar oraz uroczystości związane z 60 rocznicą powstania jednostki. Sporów na temat uroczystości nie było końca, ale druhowie Zbyszek i Jarek nie poddawali się i ostro zabrali się za obmyślanie strategii zdobycia niemałych pieniędzy. Mieli niewiele czasu bo decyzja zapadła w połowie lutego a uroczystość miała odbyć się w połowie maja.
W trzy miesiące udało się zdobyć potrzebne fundusze. Sztandar zamówiono w pod poznańskiej firmie specjalizującej się w haftowaniu sztandarów. Przywieziony został dosłownie na ostatnią chwilę ( dzień przed uroczystością ). Na samą uroczystość udało się załatwić orkiestrę dętą OSP z Międzylesia, która uświetniła całą uroczystość w kościele i na stadionie miejskim. Na uroczystości były też : kompania honorowa jednostki wojskowej z Głogowa , kompania honorowa Państwowej Straży Pożarnej ze Świebodzina i utworzona ze strażaków gminy Sława kompania honorowa. Brały też udział liczne poczty sztandarowe.

Poczty Sztandarowe biorące udział w uroczystości.

Oczywiście na uroczystość niezawodnie przybyli też nasi zaprzyjaźnieni koledzy, strażacy z niemieckiej miejscowości Luckau. Uroczystość rozpoczęła się wymarszem z remizy przy akompaniamencie orkiestry do kościoła na rynku, gdzie czekała matka chrzestna, Pani Izabela Wróblewska z nowym sztandarem w asyście dwóch strażaków. Msza była bardzo uroczysta i doniosła. Duże i niezapomniane wrażenie robiły pieśni kościelne grane przez orkiestrę.

Msza Święta w Kościele

Mszę celebrował Ks.Stanisław Pomietło, kapelan strażacki województwa lubuskiego.

Kapelan strażacki województwa lubuskiego Ks.Stanisław Pomietło

Po zakończeniu mszy zaprezentowano sztandar po czym matka chrzestna z asystą udała się na stadion miejski.

Matka Chrzestna Sztandaru wraz z Asystą

Przed kościołem uformowano szyk marszowy na czele, którego był konny wóz strażacki, po czym przemaszerowano na stadion miejski. Na stadionie były okolicznościowe przemówienia, odczytanie aktu nadania sztandaru jednostce OSP Sława oraz poświęcenie sztandaru. Podniesiono flagę państwową nie na maszt ale na strażackiej drabinie samochodowej.

Flaga państwowa na strażackiej drabinie

Osoby prywatne i firmy , które przyczyniły się do ufundowania sztandaru zostały poproszone do tradycyjnego wbicia tak zwanych gwoździ w drzewcu nowego sztandaru. Jest to forma podziękowania i upamiętnienia darczyńców.

Wbijanie gwoździ w drzewce sztandaru – Komendant Wojewódzki Dąbrowa.

Z rąk dh Stanisława Batora, członka zarządu wojewódzkiego OSP ówczesny prezes OSP Sława dh Zbigniew Sobierajski otrzymuje nowy sztandar. Prezentuje go zgodnie z ceremoniałem a następnie przekazuje go w ręce pocztu sztandarowego.

Przekazanie sztandaru pocztowi sztandarowemu.

Dowódcą pocztu sztandarowego został dh Tomasz Borwik, zaszczytu bycia chorążym otrzymał wnuk Mariana Misia i syn Mariana Jaroszewskiego jednych z założycieli OSP w Sławie dh Zbigniew Jaroszewski oraz asysta dh Błażej Piotrkowski.

Poczet sztandarowy

W czasie wręczania nowego sztandaru padają słowa przysięgi wypowiedziane przez chorążego pocztu sztandarowego: “PRZYRZEKAMY HONORU SZTANDARU NIE SPLAMIĆ” .
Następuje dekoracja sztandaru i jednostki za razem, po czym następuje przemarsz pocztu sztandarowego przed kompaniami honorowymi.

Dekoracja sztandaru srebrnym medalem.

Przemarsz przed kampaniami.

Uroczystości 60-lecia OSP miały swój koniec na remizie OSP Sława przy muzyce i syto zastawionych stołach. “I ja tam byłem miód i wino piłem.”

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.